ABD Adalet Bakanlığı’ndan Kritik Binance Kararı!

ABD Adalet Bakanlığı (DOJ), New York’taki bir iflas hakiminin Binance’in ABD kolu Binance.US’in iflas etmiş kripto kredi platformu Voyager Digital’in varlıklarını satın almaya yönelik milyar dolarlık planını onaylama kararına itiraz eden bir temyiz başvurusunda bulundu. İşte detaylar…

Binance.US bu sefer de Adalet Bakanlığı’nın odağında

ABD Mütevelli Heyeti tarafından yapılan temyiz başvurusu, Yargıç Michael Wiles’ın dört günlük bir duruşmanın ardından anlaşmayı onaylamasından sadece bir gün sonra geldi. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Yargıç, söz konusu anlaşmanın önünde bir engel olmadığına işaret etmişti. Bu haber, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ve çeşitli eyalet düzenleyicileri de dahil olmak üzere düzenleyicilerin önerilen anlaşmaya güçlü bir şekilde karşı olduklarını ifade etmelerinden sonra geldi.

Geçen ay SEC, Binance.US’nin ABD’de kayıtlı olmayan bir menkul kıymetler borsası işleterek federal menkul kıymetler yasalarını ihlal ediyor olabileceğini öne sürerek Voyager’ın satın alınmasına itiraz etti. İtirazlara rağmen Yargıç Wiles, İflas Yasası’nın “sonsuz bir süreleri olduğuna işaret etmediğini” ve “bir tür önlem alınması gerektiğini” belirterek anlaşmayı onayladı. Teklif edilen satış kapsamında, Voyager’ın müşterileri tahmini olarak yüzde 73’lük bir tazminat alacak. Plan, Voyager’ın alacaklılarının yüzde 97’si tarafından desteklendi. Wiles, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

İşlerin yapılması gerekiyor. Bekleyen ve tüm bu belirsizliğin ortasında yatırım yaptıkları mülke, hatta kimileri için hayat birikimlerine erişimi olmayan alacaklılarımız var, bu yüzden bir tür önlem almalıyız. Bir şeyler yapmalıyız.

Voyager yatırımcıları için bir belirsizlik daha

Voyager, Binance.US’a satış işlemine devam etmemeye karar verirse veya düzenleyiciler satışı başarılı bir şekilde bloke ederse, iflas eden kredi platformunun kendisini tasfiye etmesi gerekebilir ve bu da alacaklılar için çok daha küçük getirilere neden olabilir. DOJ’un temyiz başvurusu, zaten karmaşık olan duruma bir başka belirsizlik katmanı daha ekliyor. Bunun nasıl sonuçlanacağı ve önerilen satışın nihayetinde devam etmesine izin verilip verilmeyeceği henüz belli değil. Kripto para piyasası sürekli olarak gelişirken, düzenleyici zorlukların gelecekte daha yaygın hale gelmesi olası.

Bu sırada Binance işlemlerinde artış yaşanıyor gibi duruyor. Şubat ayı, kripto para fiyatları için değişkendi ve tarihsel olarak düşük seviyelerde kalmasına rağmen ticaret hacimlerinde artış kaydedildi. Piyasa değerine göre en büyük iki kripto para olan Bitcoin ve Ethereum için Binance, işlem hacmi açısından lider kripto para birimi ticaret platformu olmaya devam ediyor. CryptoCompare’in son borsa raporuna göre, kripto alanındaki ticaret hacimleri Şubat ayında yükselirken, Mayıs 2021’de görülen tüm zamanların en yüksek seviyelerinin hala yüzde 71 altında. Binance ise, her ikisi için de tüm zamanların en yüksek pazar payına ulaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir