ABD Başkanı Biden, banka iflaslarıyla ilgili konuştu: 2008 Krizi’nin tekrarlanmaması için ne gerekiyorsa yapacağız

ABD Başkanı Joe Biden, Silicon Valley Bank (SVB) ve Signature Bank’ın iflaslarının ardından 2008 Bankacılık Krizi’nin tekrarlanmaması için ne gerekiyorsa yapacaklarını belirtti.

Joe Biden, bankacılık sektöründe yaşanan krizle ilgili değerlendirmeler yaptı. Biden, yaşanan zararın ABD’li vergi mükelleflerine yüklenmeyeceğini ve gerekli likiditenin sigorta fonlarından geleceğini belirtti.

Biden, sorunlu bankaların yatırımcılarının korunmayacağının vurgulayarak kimsenin kanunların üstünde olmadığını ifade etti. 

ABD Başkanı, “Amerikalılar, bankacılık sektörüne güvenebilir” dedikten sonra Kongre ve düzenleyicilerden sektörle ilgili regülasyonları sıkılaştırmasını isteyeceğini ifade etti.

Biden, ayrıca Federal Mevduat Sigorta Kurumu’nun (FDIC) SVB ve Signature Bank’ın kontrolünü devraldığını sözlerine ekledi.

Ne olmuştu?

SVB ve Signature Bank’ın iflaslarından sonra piyasalarda sert bir satış dalgası yaşanmıştı. Yoğun geçen hafta sonunun ardından ABD Hazine Bakanlığı, ABD Merkez Bankası (Fed) ve ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC), Silicon Valley Bank’ın iflasının ardından mevduatların korunmasına ilişkin alınan kararları açıkladı ve SVB müşterilerinin mevduatlarına pazartesinden itibaren erişebileceklerini bildirmişti.

Fed ise Mevduat kurumlarına bir yıla kadar kredi sağlayacak ek finansman için Banka Vadeli Finansman Programı’nın (BTFP) oluşturulacağı bildirilen açıklamada, ABD Hazine Bakanlığının programa Borsa İstikrar Fonu’ndan 25 milyar dolara kadara kadar kaynak sağlayacağını belirtmişti.

Ülkenin Hazine Bakanı Janet Yellen, dün yaptığı açıklamada bankaların kurtarılmayacağını söylemişti.

TIKLAYIN: ABD’deki banka iflaslarının etkileri: Altın bir ayın zirvesinde; dolar endeksi geriledi; Amerikan bankaları 100 milyar dolar kaybetti

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir