Elon Musk’tan Kritik Uyarı: Fonlar Bitcoin Satmaya Başladı!

Bitcoin ekosistemi, FED toplantısını beklerken; Elon Musk, Peter Schiff, Bill Ackman gibi isimlerden uyarı geldi. Diğer yandan, son zamanlarda BTC fonlarından fon çıkışı yaşanması dikkat çekti.  İşte detaylar…

Elon Musk ve ünlü isimler FED hamlesine karşı uyardı

ABD Merkez Bankası (FED), ABD Hazine Bakanlığı ve FDIC; ABD’deki tüm banka mevduatları için potansiyel bir garanti araştırıyor. ABD hükümeti ve düzenleyicilerin çabalarına rağmen bankacılık krizi devam ederken, krizin büyümesi durumunda toplam 18 trilyon dolarlık mevduat garanti edilecek. FDIC, Fed ve Hazine Bakanlığı daha önce vergi mükelleflerinin bu kriz için ödeme yapmayacaklarını garanti etmişti. Yetkililer, bankacılık sektörünün güvenli olduğuna inandıkları için hareketi gerekli görmezken, Pazartesi günü yüzde 47 değer kaybeden First Republic Bank, bulaşmanın yayılmasını önlemek için çaba gösterilmesi gerektiğinin sinyalini verdi.

Bu arada traderlar, FED’in gerçekten “güvercin” olup olmadığını görmek için FOMC’nin faiz artırım kararını bekliyor. Kararın yarın, 22 Mart 2023, TSİ 21.00’de açıklanması bekleniyor. Ekonomistler, iş adamları ve kripto fenomenleri, ABD Fed’i kötüleşen piyasa koşulları konusunda uyardı. Milyarder Bill Ackman, FOMC toplantısı öncesinde kötüleşen bankacılık kriziyle ilgili endişelerini Twitter’da paylaştı. Bir hafta içinde ABD’deki üç bankanın kapanması, Credit Suisse’in iflası ve küçük tahvil sahiplerinin sıfırlanmasının ardından sistemde meydana gelen bir dizi büyük şok nedeniyle Fed’in ara vermesi gerektiğine inanıyor. Tesla CEO’su Elon Musk, Bill Ackman’a “Fed’in Çarşamba günü oranı en az 50 baz puan düşürmesi gerekiyor” yanıtını verdi.

Ayrıca, FDIC’nin banka hücumlarını önlemek için mevcut 250.000 dolar limitini artırması gerektiğine inanıyor. Musk ve diğer bazı önemli figürler geçen yıl FED’in faiz artırımları konusunda uyarmış ve bunun durgunluk dönemini derinleştireceğine işaret etmişti.  Ekonomist Peter Schiff, ABD’deki mevcut bankacılık krizinden ABD FED ve FDIC’i de sorumlu tuttu.

Gözler Bitcoin fiyatında: Fonlardan BTC çıkıyor

Yatırımcılar Fed’in faiz artırım kararını beklerken, Bitcoin fiyatı şu anda son 24 saatte yüzde 1’in üzerinde düşüşle 27.800 dolardan işlem görüyor. Fed, banka sıkıntılarının ortasında Çarşamba günü faiz artışını duraklatmaya karar verirse bazılarına göre BTC fiyatı 30.000 dolar sınırını vurabilir. CME FedWatch Tool’a göre, Fed’in 25 baz puanlık faiz artırma olasılığı yüzde 74,5. Bu sırada, Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Bitcoin fiyatı geçen hafta yeni zirvelere ulaşırken, Bitcoin’den kurumsal çıkışlar eş zamanlı olarak devam etti.

CoinShares, en son haftalık raporunda, BTC fonlarının geçen hafta büyük çıkışlar gördüğünü bildirdi. Ancak yine de, yılbaşından bugüne bir grafikte girişler çıkışlara hâkim. Bitcoin, geçen hafta toplamda 244 milyon dolar tutarında çıkış gören birincil odak noktasıydı. Short-bitcoin, şu anda 49 milyon ABD doları ile yıldan bugüne kadarki en büyük girişe sahip yatırım ürünü olmasına rağmen, toplam 1,2 milyon ABD doları tutarında çıkış gördü.

Rapor, olumsuz duygunun özellikle Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da yaygın olduğuna dikkat çekiyor. Kurumsal oyuncuların yanı sıra, yukarıdaki grafikte de görüleceği üzere madenciler de bu rallide stoklarını kısmen boşaltıyor gibi görünüyor. Madencilik maliyetleri hızla yükselirken ve BTC fiyatları düşmeye devam ederken, Bitcoin madencileri 2022 kripto kışında büyük acılar yaşadı. Bu, madencilerin karlılığında büyük bir engel oluşturdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir