FETÖ sözlerini savundu… “Ben öyle demedim”, “Laik putperestler”

Skandal açıklamalarıyla gündemden düşmeyen imam Halil Konakcı, “Allah’ın cennette Hz. Meryem ile Hz. Muhammed’i nikahlayacağını” söylediği konuşmasıyla tepkilere neden olmuştu. Aynı iddiaları FETÖ lideri Fethullah Gülen’in de daha önce söylemesi tepkileri artırmıştı. Konakcı, iddialarını savunduğu yeni bir açıklama yaptı. Kendisine saldıranların da “Laik putperestler” olduğunu savundu.

Cumhuriyet ve laiklik karşıtı açıklamalarıyla çok konuşulan imam Halil Konakcı, bu kez Hz. Muhammed ile ilgili iddiası nedeniyle sosyal medyada gündem olmuştu.

İmam Konakcı, camide yaptığı konuşmasında, “Hazreti Meryem’in Müslümanların annesi olduğunu ve cennette Allah tarafından Hazreti Muhammed’le nikahlanacağını” ifadelerini kullandığı vaazında, “Hz. Meryem annemizdir. Çünkü hem Hz. İsa’nın annesidir, hem de cennette Hz. Muhammed’in eşi olacaktır. Allah cennette Hz. Meryem ile Hz. Muhammed’i nikahlayacak” demişti.

AÇIKLAMA YAPTI: ULAN NİYE RAHATSIZ OLUYORSUN BU İŞTEN

Konakcı, sosyal medya hesabından yayımladığı yeni vaazında, iddia ettiği hadisin zayıf olduğunu, ancak arkasında durulması gerektiğini söyledi.

FETHULLAH GÜLEN’İN YORUMUNU TEKRARLADI

Konakçı’nın bu ifadeleri gerçeği yansıtmadığı ve sahih olmayan (kesinliği bilinmeyen) hadise dayandırdığı gerekçesiyle sosyal medyada birçok kişi tarafından eleştirildi.

Halil Konakçı’nın vaazda söylediği sözlerin daha önce Fethullah Gülen tarafından da ortaya atıldığı ortaya çıktı.

DİN İŞLERİ YÜKSEK KURULU TESPİT ETTİ

Din İşleri Yüksek Kurulu, 2016 yılında Fetullah Gülen’in “Fasıldan Fasıla 1” adlı kitabında yaptığı incelemede Meryem Sûresi 17. ayetiyle ilgili tahrifat yaptığını tespit etti.

Söz konusu kitapta Gülen’in, “Zira Hz. Meryem çok afife ve nezihe bir kadındı. Bu itibarla da gözlerinin içine başka hayal girmemişti ve girmemeliydi de. Ona sadece kendisine helâl olan biri bakmalıydı. O da olsa olsa Efendimiz olabilirdi, zira O bir münasebetle Hz. Meryem’in kendisiyle nikâhlandığına işaret buyuruyordu. Bu açıdan da ‘ruh’un Efendimizin ruhu olabileceği de ihtimal dâhilindedir” yorumunu yaptığı belirlendi.

“İSLAMİYETİ HRİSTİYANLIKLA BİRLEŞTİRİYORLAR”

FETÖ elebaşı Fethullah Gülen ve imam Halil Konakçı aynı cümleleri kullanırken dönemin Diyanet işleri Başkanı Mehmet Görmez, FETÖ yayın organı olan “Sızıntı Dergisi” için şu cümleleri kurmuştu:

“…Dahası mesih meselesini müstakil bir öğretiye dönüştürüyor. Bu öğretiye göre haşa Hz. Muhammed a.s. Meryem ile evlenmiş ve haşa Hz. İsa’nın babasıdır. Bu tür söylemler üzerinden İslamiyeti Hristiyanlıkla birleştirmeye çalıştığı açıktır.”


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x