İstanbul Barosu önünde toplanan avukatlar depremde kaybettikleri meslektaşlarını andı

İstanbul Barosu’na bağlı avukatlar, 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerde hayatını kaybeden meslektaşları ve vatandaşlar için anma düzenledi.

İstanbul Barosu önünde gerçekleştirilen anmaya çok sayıda avukat katılırken Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekili Ahmet Şık ve CHP Milletvekili Turan Aydoğan da avukatlara eşlik etti. Avukatlar adına Kemal Aytaç, açıklamayı okudu. Aytaç, “Bu ülkede adalet sisteminin ne kadar çürük olduğunu biz biliyoruz. Kim suç işlemişse hesabını soracağız” dedi.

“Helallik isteyenlere helal etmiyoruz”

Aytaç’ın ardından konuşan avukat Eren Can, “72 saat kaderimize terk edildik” diyerek şunları söyledi:

“Bugün 40’ıncı gün. Antakya Samandağ’da insanlar bugün bizim geleneklerimize uygun şekilde rihenlerle yürüdü. Dediler ki, ‘Unutmayacağız, affetmeyeceğiz, helalleşeceğiz.’ Aynısını buradan ben yinelemek istiyorum. Bizden helallik isteyenlere hakkımızı helal etmiyoruz. Unutmayacağız, affetmeyeceğiz, hesap soracağız. Bu basit bir afet olarak nitelendirilemez. İhmallerle orada binlerce insan hayatını kaybetti. 72 saat kaderimize terk edildik. Bütün sorumluların yargılanması için peşinde olacağız.”

“Sorumlular hesap verene kadar mücadeleye devam”

Ardından söz alan Avukat Seher Eriş de sorumluların hesap vermesi gerektiğinin altını çizerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Antakya’ya, Samandağ’a, Hatay’a günlerce arama kurtarma ekipleri gitmediğini biliyoruz. Bu yaşadıklarımızla normalleşmek mümkün değil. Bizden normalleşmeyi beklemeyin ve siz de normal bir hayat sürdüremeyin. Kırkıncı günde hâlâ çadır sorunu ve barınma sorunu çözülemeyen insanlar, sel felaketiyle karşı karşıyalar. Kırkıncı günde hâlâ sağlık sorunları artarak devam ederken o insanlar şehirleri terk etmeden ‘Bizim köklerimiz burada’ diyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir