Türkiye’nin ilk bor karbür tesisi açılıyor! Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan açıklamalar

Türkiye’nin ilk bor karbür tesisi bugün Balıkesir’in Bandırma ilçesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımlarıyla açılıyor.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları şöyle:

Bandırma tesisimizde yapılacak yaklaşık bin ton üretim iki kata varan değer artışları sağlamaktadır. Bu tesis sayesinde Türkiye sadece bor madeninin katma değerini artırmakla kalmıyor.

Bugünkü açılışımızın önemi tesisin yatırım rakamlarının ötesinde ülkemize sağladığı stratejik katkıyla ilgilidir.

Yatırım bedeli 80 milyon doları bulan bor karbür üretim tesisi ülkemizin ilk, dünyanın sayılı işletmelerinden olacaktır.

Eskişehir’de keşfettiğimiz 694 milyon tonluk nadir toprak elementi rezervimizi yıllık 1200 ton cevher işleyecek bir tesisle kazanca dönüştüreceğiz.

Ham madde ile başlayıp nihai ürüne kadar uzanacak bir sistemle, ülkemizin tüm değerlerini harekete geçirmekte kararlıyız.

Türkiye Yüzyılı vizyonuyla ülkemizi dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına yükseltme hedefine sıkı sıkıya bağlıyız.

Buradan elde ettiğimiz tecrübeyle Kütahya Emet’te 5 bin ton üretim kapasiteli yeni bir bor karbür tesisi daha kuracağız.

Son yıllarda milletçe zorlu sınamalardan geçtiğimiz bir gerçektir.  COVID nedeniyle 2 yıl sıkıntı çektik. Kur, faiz, enflasyon yüzünden başka bir sınamadan geçtik. Asrın felaketi ile karşı karşıya kaldık.  

Depremlerde sellerde yitirdiğimiz canların acısı yüreklerimizi yakıyor. Bir yandan depremin enkazını kaldırıyor diğer yandan kalıcı konutların inşasına başlıyoruz.

Sarsıntıların yol açtığı huzursuzluk yüzünden başka yerlere gidenler yavaş yavaş şehirlerine dönüyor. Milletçe yürek yüreğe bu felaketin izlerini sileceğiz

Deprem bölgesinde vatandaşlarımızdan bir yıl izin istedik. İnşallah bunu da başaracağız. Deprem kentlerinde vatandaşlarımın  şu ifadelerin bize sorumluluğumuzu hatırlatıyor: Aman bizi bunlara bırakma. Bunlara benim vatandaşlım, benim insanım bırakılır mı? Biz can derdindeyiz, onlar mal derdinde.

TOGG ön siparişleri almaya başladı. Çok kısa bir sürede rekor başvuruya ulaştı.  Ay sonundan itibaren teslimatları peyderpey gerçekleştireceğiz.

Ana muhalefet Akkuyu Nükleer Santrali’ni geziyor, ‘muhteşem bir eser’ diyor, dönünce ise ‘yaptırmayacağız’ diyor. Dünya enerjide yeşil enerjiye nasıl ulaşacağının mücadelesini verirken, biz yeşil enerji konusunda adım atıyoruz. Bunlar biz yaptırmayacağız diyor. Ben milletime şikayet ediyorum. 

YILDA 1000 TON BOR ÜRETİLECEK

Toplamda tam kapasite ile çalışıldığında 279 kişinin istihdam edileceği tesiste, yılda 1000 ton bor karbür üretimi yapılacak. Elmas ve kübik bordan sonra en sert üçüncü madde olan bor karbür, başta savunma sanayii olmak üzere birçok alanda kullanılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir