Atamın izinden Cumhuriyet’in ışığından asla ayrılmayacağım

31 Mart yerel seçimleri birçok sürprizi de beraberinde getirdi. Yıllardır AKP ve MHP’de olan belediye başkanlıkları el değiştirdi. Sandıklar açıldı ve 1 Nisan sabahı netleşen sonuçlarla birlikte 1 Nisan sürprizi yaşandı. “Sahillere sıkışan CHP” görüntüsü ortadan kalktı. Manisa, Amasya, Kastamonu, Kütahya ve Bartın MHP’den CHP’ye geçti. Balıkesir, Bursa, Denizli, Giresun, Adıyaman, Afyon, Uşak, Kilis, Zonguldak ve Kırıkkale ise yıllar sonra AKP’den CHP’ye geçti.

Toplam 14 büyükşehirde CHP’li belediye başkanları seçimi kazandı. Bunlardan 10’unda daha önce de CHP’li başkanlar vardı ve Bursa, Balıkesir, Denizli ile Manisa eklendi, Hatay ise kaybedildi. Mevcutların yanı sıra 11 yeni il belediyesi de CHP’ye geçti. Seçimlerde CHP’li kadın adayların başarısı da gündem oldu. Muhafazakar yapısı ile bilinen Afyon’da Milletvekili ve Grup Başkanvekili Burcu Köksal ipi göğüsledi.

KADIN VALİNİN YANINA KADIN BAŞKAN

Seçim öncesi “Seçilince Afyonkarahisar Belediyesi’nin kapıları DEM Parti hariç her siyasi partiye açık olacak” diyerek tartışmaların odağına oturan Köksal, milliyetçi kesimlerden de destek gördü, oyların yüzde 50.7’sine denk gelen 68 bin oy aldı. En yakın rakibi AKP’li Hüseyin Ceylan Uluçay ise 42 bin 700 oyla yüzde 31.8’de kaldı. Cumhur İttifakı Afyonkarahisar’da ayrı ayrı seçime katıldı. MHP adayı Sezer Küçükkurt 14 bin 500 oyla yüzde 10.8’lik orana ulaştı. CHP Afyon’da Dinar, Evciler ve Başmakçı ilçe belediye başkanlıklarını da kazanırken, 8 ilçe AKP, 4 ilçe MHP ve bir ilçe de İYİ Parti’nin oldu.

Burcu Köksal, Afyonkarahisar tarihinin ilk kadın Belediye Başkanı… Seçim sonrası Vali Kübra Yiğitbaşı ile birlikte şehrin iki yöneticisi de kadın oldu. 1980 yılında Afyonkarahisar’da doğan Burcu Köksal, ilk ve ortaöğrenimini bu ilde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi ve memleketine dönerek serbest avukatlık yaptı. Baroda, Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonunda görev aldı. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Atatürkçü Düşünce Derneği başta olmak üzere birçok sivil toplum kuruluşunda görev yaptı. TV programcısı Yasin Köksal ile evli olan yeni başkan, bir çocuk annesi…

9 YILDIR MİLLETVEKİLİ

Köksal, CHP Afyonkarahisar Kadın Kolları Başkanlığı görevinin ardından da 7 Haziran 2015 seçimleri ile birlikte CHP Milletvekili seçildi. Daha sonraki seçimlerde de iki kez daha vekil oldu. Meclis’te CHP Grup Başkanvekilliği görevini üstlendi. TBMM’de çocuk ve kadın haklarına ilişkin Araştırma Komisyonu üyelikleri ile Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’nda görev aldı. 31 Mart seçimleri öncesi ise partisi tarafından Afyonkarahisar Belediye Başkan adayı gösterildi. Büyük başarı elde ederek Afyon’un ilk kadın belediye başkanı oldu. Köksal şimdi, milletvekilliğine veda edecek ve 5 yıl süreyle Afyon için çalışacak.

“MEMLEKETİME BAHAR GELDİ”

CHP’den Afyonkarahisar Belediye Başkanı seçilen Burcu Köksal, mazbatasını alarak koltuğuna oturdu. Köksal SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Afyonkarahisar’ımın 74 yıllık hasreti sona erdi, şehrimize baharı getirdik. 74 yıl sonra cumhuriyet tarihinde bir cumhuriyet kadını olarak Afyonkarahisar’ın yönetimini bana veren hemşehrilerime minnettarım. Gecemi gündüzüme katarak çalışacağım. Mazbatamı 3 Nisan günü aldım. 3 Nisan 1930 tarihi Türk kadınına belediye seçimlerinde seçme ve seçilme hakkının verilişinin yıldönümü ve aynı gün bir Türk kadını, bu kentin ilk kadın belediye başkanı olarak mazbatasını aldı. Atamın izinden, Cumhuriyet’in ışığından asla ayrılmayacağım. Belediyenin gelirleri bundan sonra 3-5 kişiye, Suriyelilere değil Afyonkarahisarlılara harcanacak. Adaylığımın açıklandığı gün 10 Ocak’ta parti rozetimi çıkardım. Ay yıldızlı rozetimi taktım. Bana oy versin vermesin kendimi tüm hemşehrilerimin oyu ile seçilmiş kabul ediyorum. Kimseyi ayırmadan hizmet edeceğim. Burası ekonomik olarak kalkınan sosyal belediyecilik ile tanışan kültürel ve sanatsal etkinliklerin olduğu herkesin kazandığı, yüzünün güldüğü bir şehir olacak.  Afyonkarahisar’da her şey çok daha güzel olacak.”

“ÇİÇEK YERİNE BEBEĞİMİZE BAĞIŞ YAPIN”

Burcu Köksal, Afyonkarahisar Belediye Başkanlığı koltuğuna oturduktan sonra sosyal medya ve belediye hesabından vatandaşlara hitaben bir mesaj da yayınladı. Köksal “Kıymetli hemşehrilerim, tebrik amaçlı çiçek göndermek isteyen herkesin çiçek göndermek yerine Afyonkarahisarlı SMA hastası bebeğimiz Mehmet Akif’e bağış yapmasını rica ediyorum. Şimdiden çok teşekkürler” dedi. Afyon’da SMA Tip 1 hastalığı ile mücadele eden Mehmet Akif Dinç adlı bebek için bir süredir Valilik onayıyla mali yardım kampanyası yapılıyor.

Özgür Özel her adımında Burcu Köksal’a destek verdi. Köksal’dan boşalan CHP Grup Başkanvekilliği için ise 18 Nisan’da seçim yapılacak. 

MERMER VE GURME KENTİ

Afyonkarahisar, mermercilik ve gıda sektöründe sivrilen bir kent oldu. Sucuk, kaymak ve lokum denilince akla gelen Afyon’da önemli mermer yatakları ve yaklaşık 350 adet de mermer işletmesi bulunuyor. Türkiye’deki en kaliteli mermerler burada üretiliyor. Anıtkabir’de mozolenin etrafında yer alan mermerler de Afyon İscehisarlı olan Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal’ın dedesi tarafından Afyon’dan getirilip monte edilmişti. Osmanlı döneminde “Karahisar” adıyla anılan ve sancak merkezi olan 750 bin nüfuslu ilimiz, termal turizminde de öne çıkıyor.

Köksal, Meclis’te AKP’lilerle sık sık tartışıyordu.

“Jelibomcular bizi eleştiremez”

CHP’li Köksal TBMM’de etkin muha­lefet yaptı. Geçen yıl Milli Savunma Bakanlığı bütçesi ele alınırken yaşanan bir tartışmada CHP’den vekil seçilip AKP’ye geçen eski teğmen Mehmet Ali Çelebi’ye sert sözlerle yüklendi. “Kendisini cezaevine atanların yolunu seçti. Kumpas şehitlerinin cenazelerin­de bulunmadığı için suçladığı bakanın yanına gitti. Şimdi soruyorum; hangi Çelebi? Atatürk’ün askeriyim diyen Çe­lebi mi, Fesli Deli Kadir’in yol arkadaşı olan Çelebi mi?” diye sordu. Bir başka konuşmasında da iktidar milletvekilleri­ni çok kızdıran şu sözleri söyledi:

“Çözüm süreci adı altında PKK’lı te­röristlere Habur’da davulla zurnayla karşılayıp, çadır mahkemelerinde beraat ettirenler, buraya çıkıp ‘PKK terör örgütü, Kılıçdaroğlu’nu destekle­di’ diyemez. Biz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet Halk Partisiyiz. Bütün terör örgütlerinin karşısındayız. Ankara’yı parsel parsel satan jelibomcular da CHP’li belediye­leri eleştiremez.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x