Hayallerinin peşinde görme engelli iki kız kardeş

Kırklareli’nin Babaeski ilçesinde, yaşamlarını görme engelli olarak sürdüren ancak hayata sıkı sıkı tutunan iki kardeş zorlukları birlikte aşıyor.

AA muhabiri Özgün tiran’ın haberine göre, anne Sevtap Bala’nın hamilelik dönemlerinde geçirdiği rahatsızlık nedeniyle Senem ve Gizem görme engelli dünyaya geldi.

Küçük yaşlarda anne babaları ve diğer kardeşlerinin yardımıyla hayata tutunan 13 yaşındaki Senem ile 19 yaşındaki Gizem, birbirlerine olan destekleriyle de zorlukları aşmaya çalışıyor.

Babaeski Ortaokulu 7’nci sınıf öğrencisi Senem ve Babaeski Anadolu Lisesi 10’uncu sınıf öğrencisi Gizem, öğretmen olma hayaliyle eğitimlerine devam ederken, yaşam sevinçleri ve azimleriyle çevrelerindekilere de örnek oluyor.

SENEM’İN HAYALİ TÜRKÇE ÖĞRETMENİ OLMAK

Senem Bala, AA muhabirine, ablasıyla karşılaştıkları zorlukları aşmayı başardıklarını belirtti.

Her ne olursa olsun hayatlarından memnun olduğunu ifade eden Senem, bazen arkadaşlarıyla oyun oynayamamanın hüznünü yaşadığını dile getirdi.

Sürekli ablasıyla bir arada olduğunu ve birbirlerine güç verdiklerini anlatan Senem Bala, “En büyük hayalim Türkçe öğretmeni olmak. Çocuklarla vakit geçirmek, onlara bir şeyler öğretmek istiyorum. Ben bu hayalime çok sevdiğim öğretmenlerimden esinlendim. Bir diğer hayalim de basketbol oynamak. Bir yere giderken hep ablamla gidiyoruz. Birbirimize güç veriyor, birbirimizin gözü oluyoruz.” diye konuştu.

Gizem Bala ise kardeşiyle aralarındaki bağın çok güçlü olduğunu ifade etti.

‘İKİ KARDEŞ ŞU ANDA BİR BEDENDELER’

Anne Sevtap Bala ise kızlarına en iyi şekilde baktıklarını belirtti.

Kızlarının sosyal hayatlarının biraz kısıtlı olduğunu ifade eden Bala, “Çocuklar gibi oynayıp zıplayamıyorlar. Çok zor, öyle bir zor ki anlatamam. Hep onların yanında olmak zorundayız.”dedi.

Bala, birçok kez tedavi amacıyla kızlarının ameliyat olduğunu ancak bir sonuç alamadıklarını aktardı.

İki kardeşin birbirine çok destek olduğunun altını çizen Bala, “Normal çocukluklarını yaşayamadılar. Hayatımızın büyük bir bölümü evin içinde. Hayatımız tabii ki yarım. ‘Memnun musunuz?’ derseniz, Allah onları bana verdiği için memnunum. İki kardeş şu anda bir bedendeler. İki beden değiller çünkü kardeşi ablasının, ablası kardeşinin gözü olmuş durumda.” diye konuştu.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x