İsrail’den Filistin’e ‘Ateşkes’ Teklifi

İsrail, Hamas’ın elindeki tüm esirlerin serbest bırakılması karşılığında Gazze Şeridi’ndeki saldırılarına 2 ay ara vermeyi teklif etti.

Dünyaca ünlü haber ajansı Reuters’a göre, İsrailli yetkililere dayandırdığı habere göre, Tel Aviv yönetimi Hamas’a yeni bir ateşkes teklifinde bulundu.

TÜM ESİRLERE KARŞILIK İKİ AY ‘İNSANİ’ ARA

İsrail, Gazze’de kalıcı bir ateşkes içermeyen teklifi Katar ve Mısır aracılığıyla iletti. İsrail yetkilileri, esir takası mutabakatına varılması durumunda ilk aşamada kadınların, 60 yaş üstü erkeklerin ve sağlık durumu kritik olan rehinelerin serbest bırakılmasının planlandığını belirtti.

İlerleyen aşamalarda ise kadın askerlerin, asker olmayan 60 yaş altı erkeklerin, İsrailli erkek askerlerin ve rehinelerin cesetlerinin teslim edilmesi yer alacak. İsrail ve Hamas’ın her bir İsrailli esir karşılığında kaç Filistinli esirin serbest bırakılacağı konusunda önceden anlaşacağı ve ardından Filistinli esirlerin isimleri konusunda ayrı müzakerelerin yapılacağı ifade edildi. Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim 2023’te gerçekleştirdiği saldırıda çok sayıda İsrailli esir almıştı. Şu anda Gazze Şeridi’nde 136 İsrailli esir bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x