Zengin krala heyeti diz çökerek bilgi verdi

Dünyanın en yoksul ülkelerinden Esvatini’nin zengin kralı 3. Mswati (Esvati), Belek’te düzenlenen Antalya Diplomasi Forumu’nda ilgi odağı oldu. Mswati’ye eşlik eden diplomatlar, toplantı aralarında krallarını diz çökerek bilgilendirdi.

En zengin 15 devlet başkanı arasında yer alan Afrika ülkesi Esvatini Kralı 3. Mswati, 38 yıldır iktidarda bulunuyor. Lüks yaşamıyla zaman zaman ülkesinde de eleştirilen kral, gösterişli partileriyle tanınıyor. Amerikalı R&B sanatçısı Erykah Badu, Kral 3. Mswati’nin 46’ncı doğum gününde sahne aldı. Kral Mswati geleneksel kıyafetleri ve asasıyla da dikkat çekiyor.

EN ZENGİN KRALİYET AİLELERİNDEN 

Kral, Afrika’nın en zengin kraliyet ailelerinden birinden geliyor. 3. Mswati, devletten yıllık 50 milyon dolarlık maaş alıyor. Şeker rafinerisi, içki fabrikaları, otel zincirlerinin sahibi ve büyük bir yatırım holdingi yönetiyor. Mswati’nin 62 adet Maybach lüks otomobili de bulunuyor.

YOKSULLUK ORANI YÜKSEK

Esvatini’de siyasi parti kurulması yasak. Kral, kabine üyeleri, yargı atama yetkisine sahip ve bu özellikle dünyanın son mutlak hükûmdarlardan biri olarak kabul ediliyor. Ülke nüfusunun yüzde 65’inden fazlası günde 1.25 doların altında gelirle geçiniyor, işsizlik ise yüzde 40 düzeyinde. 82 yıl tahtta kalan Kral 2. Sobhuza’nın oğlu Kral Msawati’nin
15 eşi var. Babasının 125 eşi olmuştu.

KAYNAK: HÜRRİYET

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x